Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wernisaż wystawy "Droga do niepodległej. Listopad 1918 roku w Zagłębiu Dąbrowskim"

Data publikacji: 2018-11-06, Data modyfikacji: 2018-11-07
A A AWydrukDrukuj  
 
W środę, 7 listopada w Pałacu Mieroszewskich odbędzie się otwarcie wystawy „Droga do niepodległej. Listopad 1918 w Zagłębiu Dąbrowskim”. Ekspozycja powstała z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa na poszczególnych planszach obrazuje przebieg wydarzeń z jesieni 1918 w miastach Zagłębia Dąbrowskiego – Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Siewierzu, Sławkowie, Sosnowcu i Zawierciu. Oprócz informacji tekstowych opisujących historyczne fakty z tamtego okresu, zamieszczono również archiwalne fotografie z wymienionych miejscowości, ważnych dla nich postaci oraz dokumentów. Ekspozycja została opracowana dzięki współpracy wielu instytucji kultury z całego regionu. Organizatorami wystawy jest Instytut Zagłębia Dąbrowskiego oraz Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu. Wystawę będzie można oglądać w Będzinie w Pałacu Mieroszewskich od 7 listopada – 19 listopada, w Urzędzie Miejskim w Będzinie od 20 listopada – 10 grudnia, a także w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej od 11 grudnia – 31 grudnia. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada o godz. 10:00 w Pałacu Mieroszewskich. Artykuł Wernisaż wystawy „Droga do niepodległej. Listopad 1918 roku w Zagłębiu Dąbrowskim” pochodzi z serwisu Twoje Zagłębie.

Pełna treść wiadomości na: twojezaglebie.pl/?p=38772
twojezaglebie.pl, Źródło artykułu: twojezaglebie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 


Powiat będziński –
powiat centralnej części województwa śląskiego z siedzibą w mieście Będzin. Powiat tworzą gminy: Będzin, Czeladź, Sławków, Wojkowice, Siewierz, Bobrowniki, Mierzęcice oraz Psary, zajmując powierzchnię 364 km².

Powiat położony jest w Zagłębiu Dąbrowskim; jego największym bogactwem jest węgiel kamienny, a co za tym idzie główną gałąź tutejszej gospodarki stanowił przemysł wydobywczy. Obecnie prym wiedzie energetyka, a przemysł wydobywczy na dzień dzisiejszy reprezentują jedynie Górnicze Zakłady Dolomitowe w Siewierzu.

Powiat będziński prócz bogactwa w postaci "czarnego złota" poszczycić się może także bogactwem zabytków, w tym obozowiskiem z epoki mezolitu w Boguchwałowicach, zamkiem królewskim w Będzinie z XIV wieku czy dworkiem z I połowy XVII wieku w Dobieszowicach.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola