Belka
Wtorek, 22 Stycznia 2019   imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ten skromny dom okazał się najlepszym budynkiem w regionie

Data publikacji: 2018-10-18, Data modyfikacji: 2018-10-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Nie jest to ogromna i nowoczesna willa, a skromny i tani dom w Będzinie. Obiekt na tyle spodobał się, że zdobył Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018. Kilka dni temu ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2018. Grand Prix za Dom w Będzinie otrzymała pracownia jojko+nawrocki architekci. W uzasadnieniu jury podkreśliło, że nagroda ta jest przyznana m.in. za „bezkompromisowo racjonalne potraktowanie zadania projektowego zrealizowanego w ścisłej współpracy z inwestorem na każdym etapie powstawania domu”, a także za „wykreowanie architektonicznej przestrzeni zbudowanej z prostych środków formalnych dobrze wpisującej się w topografię otoczenia, realizującej w pełni oczekiwania inwestora, spełniającej wysokie wymagania energooszczędności, uzyskanie efektu estetycznego architektury”. Eksperci uznali, że ta realizacja architektoniczna dowodzi „dojrzałości autorów w rozumieniu istotnych wartości w architekturze”. Dom w Będzinie – fot. mat. pras.Autorami projektu jest zespół w składzie Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Bianka Swinder i Barbara Ziemba. Stworzony przez nich dom stoi w Będzinie Grodźcu na dawnym polu. Dom miał być skromny i tani z myślą o małej rodzinie. Dom w Będzinie – fot. mat. pras.Dom jest parterowy. Ma płaski dach, niewielki taras, posadowiony jest na zboczu wzgórza i wkomponowany w otoczenie, a wnętrze podzielone jest bardzo prosto na cztery strefy – dzienna, nocna, techniczna i taras. – Bardzo duże ograniczenia w budżecie inwestycji wpłynęły na podstawowe decyzje projektowe, wymuszając rewizję praktykowanych sposobów budowania i wykańczania domów, ale jednocześnie pozwoliły na stworzenie rozwiązań podkreślających charakter domu, jego przyszłych mieszkańców i lokalnego kontekstu – tłumaczą architekci.   Artykuł Ten skromny dom okazał się najlepszym budynkiem w regionie pochodzi z serwisu Twoje Zagłębie.

Pełna treść wiadomości na: twojezaglebie.pl/?p=37770
twojezaglebie.pl, Źródło artykułu: twojezaglebie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 


Powiat będziński –
powiat centralnej części województwa śląskiego z siedzibą w mieście Będzin. Powiat tworzą gminy: Będzin, Czeladź, Sławków, Wojkowice, Siewierz, Bobrowniki, Mierzęcice oraz Psary, zajmując powierzchnię 364 km².

Powiat położony jest w Zagłębiu Dąbrowskim; jego największym bogactwem jest węgiel kamienny, a co za tym idzie główną gałąź tutejszej gospodarki stanowił przemysł wydobywczy. Obecnie prym wiedzie energetyka, a przemysł wydobywczy na dzień dzisiejszy reprezentują jedynie Górnicze Zakłady Dolomitowe w Siewierzu.

Powiat będziński prócz bogactwa w postaci "czarnego złota" poszczycić się może także bogactwem zabytków, w tym obozowiskiem z epoki mezolitu w Boguchwałowicach, zamkiem królewskim w Będzinie z XIV wieku czy dworkiem z I połowy XVII wieku w Dobieszowicach.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola