Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Przed nami nie lada gratka dla fanów historii. Weekendowe zwiedzanie Mizrachi

Data publikacji: 2018-10-10, Data modyfikacji: 2018-10-12
A A AWydrukDrukuj  
 
W najbliższy weekend osoby zainteresowane historią i wnętrzami dawnego domu modlitwy przy ul. Potockiego będą mogły ten obiekt zwiedzać bezpłatnie. Synagoga została założona najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku przez bogatego kupca. W głównej sali modlitewnej zachowały się malowidła i freski będzińskiego malarza Altka Winera, a w centralnej części sufitu znajduje się gwiazda Dawida. Zapomniany dom modlitwy, został ponownie odkryty w lipcu 2004 r. przez Adama Szydłowskiego, działacza na rzecz przywrócenia pamięci o społeczności żydowskiej w Będzinie i Zagłębiu Dąbrowskim. W 2007 r. władze miejskie, ze względu na odpadanie polichromii z sufitu, podjęły decyzję o zamknięciu dostępu do domu modlitwy dla zwiedzających. Podczas trwających 5 lat prac odrestaurowano polichromie oraz zabezpieczono obiekt przed wilgocią. W 2012 roku synagogę, zlokalizowaną przy ul. Potockiego 3, przekazano w zarząd i administrację Muzeum Zagłębia. Obecnie będzińska synagoga Mizrachi jest jedynym niepublicznym w Zagłębiu Dąbrowskim i jednym z siedmiu żydowskich domów modlitewnych w Polsce. W najbliższą niedzielę, 14 października będzie można indywidualnie zwiedzać obiekt. Oprowadzanie będzie odbywać się będzie co pół godziny, od godz. 12:00 do 15:00. Artykuł Przed nami nie lada gratka dla fanów historii. Weekendowe zwiedzanie Mizrachi pochodzi z serwisu Twoje Zagłębie.

Pełna treść wiadomości na: twojezaglebie.pl/?p=37379
twojezaglebie.pl, Źródło artykułu: twojezaglebie.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 


Powiat będziński –
powiat centralnej części województwa śląskiego z siedzibą w mieście Będzin. Powiat tworzą gminy: Będzin, Czeladź, Sławków, Wojkowice, Siewierz, Bobrowniki, Mierzęcice oraz Psary, zajmując powierzchnię 364 km².

Powiat położony jest w Zagłębiu Dąbrowskim; jego największym bogactwem jest węgiel kamienny, a co za tym idzie główną gałąź tutejszej gospodarki stanowił przemysł wydobywczy. Obecnie prym wiedzie energetyka, a przemysł wydobywczy na dzień dzisiejszy reprezentują jedynie Górnicze Zakłady Dolomitowe w Siewierzu.

Powiat będziński prócz bogactwa w postaci "czarnego złota" poszczycić się może także bogactwem zabytków, w tym obozowiskiem z epoki mezolitu w Boguchwałowicach, zamkiem królewskim w Będzinie z XIV wieku czy dworkiem z I połowy XVII wieku w Dobieszowicach.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola